Chrapanie i bezdechy

Chrapanie to uciążliwe dla otoczenia zjawisko akustyczne powstające podczas snu, a wywołane przez drgające tkanki miękkie w obrębie jamy ustnej i gardła. Współcześnie uważa się, że problem chrapania dotyczy około 40% populacji. Zaobserwowano korelację pomiędzy wiekiem, a częstością chrapania. Wyraźnie zauważalny jest też wpływ trybu życia na częstość występowania chrapania. Dotychczas uważano, że jest to przypadłość typowo męska, ale teraz wiemy już, że podobnie często występuje ona u kobiet, a nierzadko zdarza się i u dzieci.

Najczęstszą przyczyną chrapania u dorosłych jest przerost tkanek miękkich języczka i podniebienia miękkiego. Ich nadmierne wydłużenie i wiotkość powoduje, iż podczas szybkiego przepływu powietrza przez drogi oddechowe są one podatne na zawirowania i drgają wywołując irytujące dźwięki, uciążliwe dla otoczenia, a często i budzące samego chrapiącego. U dzieci zaś, to przerost migdałków podniebiennych i gardłowego odpowiedzialny zarówno za zwężenie dróg oddechowych, jak i chrapanie. Co sprzyja powstawaniu chrapania? Istnieje szereg udokumentowanych czynników odpowiedzialnych za to, że jedni chrapią, a inni nie. Oprócz wymienionych przerostów i nadmiernej wiotkości tkanek miękkich gardła są to wszelkie stany powodujące zwężenie górnych dróg oddechowych. Zgodnie z prawami fizyki opisanymi przez Bernulliego, których praktyczne zastosowanie w przemyśle ma miejsce w zwężce Venturiego, przepływ gazu (powietrza wdychanego i wydychanego) w miejscu przewężenia powoduje spadek ciśnienia. To właśnie spadek ciśnienia powoduje zassanie tkanek podniebienia za przewężeniem w nosie i jest przyczyną powstawania chrapania u chorych ze schorzeniami nosa. A zatem wszelkie patologie w obrębie nosa jak: nieżyt nosa ostry, czy przewlekły, polipy nosa, skrzywienie nosa i przegrody nosa przyczyniają się do powstawania chrapania.

Ponadto stany sprzyjające spadkowi napięcia mięśni podniebienia miękkiego, języczka i gardła są częstym powodem powstawania chrapania. Dlatego właśnie chrapanie występuje okazjonalnie u osób dotychczas niechrapiących, a bardzo zmęczonych, będących pod wpływem środków nasennych czy alkoholu. Zaobserwowano również, że u osób palących papierosy oraz u osób z nadwagą chrapanie występuje częściej.

Czy chrapanie należy leczyć? Zdecydowanie tak. Chrapanie może być niebezpieczne. Często współistnieje ono, albo jest fazą wstępną do występowania bezdechów sennych. Mechanizmy powstawania bezdechów sennych obturacyjnych i chrapania są identyczne. Obie te choroby są przyczyną uczucia ciągłego zmęczenia, senności w ciągu dnia, bólów głowy, trudności w koncentracji, kłopotów z pamięcią, gorszego przyswajania wiedzy. Udowodniono również, że przewlekłe niedotlenienie wywołane chrapaniem, czy bezdechami jest związane z częstszym występowaniem chorób krążenia, nadciśnienia tętniczego, depresji, zaburzeniami erekcji i spadkiem libido. U dzieci może powodować potrzebę oddychania przez usta podczas snu, przez to powodować zaburzenia rozwoju twarzoczaszki i przyczyniać się do powstawania wad zgryzu.

Na szczęście współcześnie jesteśmy w stanie dobrze diagnozować problem i co ważniejsze skutecznie go leczyć. Jeśli chcesz poznać przyczyny swego problemu zapraszamy do nas – pomożemy w jego rozwiązaniu.

LECZENIE CHRAPANIA

Dotychczasowe obserwacje wykazały, że zmiana trybu życia polegająca na zaniechaniu palenia, obniżeniu masy ciała czy unikaniu alkoholu nie przynosiły zadowalających efektów. Także leczenie operacyjne nosa nie zawsze było wystarczające. Współczesny świat medyczny, szukający rozwiązania problemu koncentruje się na miejscu jego powstawania, czyli podniebieniu miękkim. Koblacja to ultranowoczesna metoda leczenia za pomocą energii o bardzo wysokiej częstotliwości, porównywalnej do częstotliwości fal radiowych FM. Energia ta aplikowana podśluzówkowo w obrębie języczka i podniebienia miękkiego powoduje ściśle kontrolowane podgrzanie tkanek do niewielkich temperatur 40-60st. W wyniku tego procesu dochodzi do mikrowłóknienia i usztywnienia oraz obkurczenia tkanek, które stają się wówczas mniej podatne na wibrację. Taka metoda jest również stosowana w naszej placówce.

OPIS ZABIEGU

Zabieg koblacji odbywa się ambulatoryjnie. Trwa około 30min. Dzięki znieczuleniu polegającemu na podaniu do miejsc objętych leczeniem skutecznego anestetyku jest całkowicie bezbolesny. Odbywa się w pozycji siedzącej, na fotelu zabiegowym. Po dezynfekcji jamy ustnej na powierzchnię błony śluzowej rozpylany jest spray z lekiem zawierającym środek znieczulający, następnie podobny środek jest podawany podśluzówkowo przy pomocy elektronicznie sterowanego urządzenia sleeper one. Sposób ten zapewnia bezbolesne znieczulenie. Do samego zabiegu koblacji używane jest urządzenie RaVor niemieckiej firmy Sutter, które posiada zróżnicowane końcówki do zabiegów w na języczku, podniebieniu miękkim, łukach podniebiennych i małżowinach nosowych. Są to końcówki bipolarne. Pomiędzy ich dwoma biegunami przesyłana jest energia wywołująca efekt termoredukcji objętości tkanek. Końcówka aplikowana jest w kilku miejscach w zależności od potrzeby określonej przez lekarza. Zabieg dodatkowo może być wzbogacony o skrócenie języczka lub łuków podniebiennych wykonywanego za pomocą tego samego urządzenia z użyciem końcówek jednobiegunowych bądź diodowego lasera chirurgicznego o dużej mocy. Po zabiegu nie występuje krwawienie. Pacjent może wrócić do normalnego trybu życia. W bezpośrednim okresie po zabiegu trwającym 1 do 3 dni może pojawić się obrzęk w operowanych okolicach, utrudniający przełykanie i powodujący ból, który łatwo opanować przez przyjmowanie powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Przez około 7 dni mogą być widoczne na podniebieniu miękkim czerwone i białe plamki, będące obrazem prawidłowego gojenia się tkanek. Skuteczność zabiegu narasta stopniowo w okresie 4-6 tygodni po zabiegu.

 

Cennik Usług

  • Konsultacja laryngologiczna 300zł
  • Konsultacja laryngologiczna z ocena 300zł
    endoskopową
  • Videolaryngostroboskopia  300zł
  • Leczenie bruksizmu (zgrzytania zębami) Botoksem 1200zł
  • Leczenie nadmiernej potliwości pach preparatmi toksyny botulinowej 2000zł
  • Leczenie nadmiernej potliwości dłoni 2000zł

Zabiegi w zakresie laryngologii i chirurgii plastycznej twarzy

W znieczuleniu ogólnym:

  • FESS (FEOZ) - funkcjonalna endoskopowa operacja zatok z użyciem shavera  12100zł
  • Septoplastyka - operacja przegrody nosa  7 865zł
  • DCR (dacryocystorynostomia) - operacja niedrożności dróg łozwych z założeniem silikonowych dreników Monoka  8 415zł
  • Blepharoplastyka - plastyka powiek   7 590zł
  • Adenotomia - usunięcie migdałka gardłowego w kontroli endoskopowej za pomocą noża plazmowego ArthoCare 6 655zł
  • Adenotomia + koblacja małżowin nosowych dolnych  7 370zł
  • Tonsillectomia - usunięcie migdałków podniebiennych za pomocą noża plazmowego Arthrocare II 7 700zł
  • Korekcja odstających uszu  8 470zł
  • Plastyka nosa zewnętrznego  12310zł
  • Plastyka nosa zewnętrznego + septoplastyka 14520zł
  • Plastyka nosa zewnętrznego + septoplastyka + koblacja małżowin nosowych dolnych 15730zł

W znieczuleniu miejscowym:

  • Zabieg na podniebieniu miękkim  likwidujący chrapanie i bezdechy senne metodą
    KOBLACJI  3000zł
  • Korekcja małżowin nosowych metodą  KOBLACJI  2500zł
  • Zabieg łączony na podniebieniu  miękki i małżowinach nosowych metodą KOBLACJI 4000zł
  • Plastyka wędzidełka języka,  wargi metoda klasyczną 500zł
  • Plastyka wędzidełka języka, wargi  laserem 600zł
  • krócenie języczka 900zł
  • Kryptoliza migdałków podniebiennych  laserem  2500zł

    W cenę zabiegu wliczony jest koszt
    znieczulenia miejscowego!

Więcej